1. Moje punjive baterije ili punjač se zagreva tokom punjenja. Da li je to normalno?
Da, to je normalno. Kada se punjač prenosi energiju u bateriju, zagrevaju se I ćelije i punjač gore. Baterija će se vratiti na sobnou temperaturi nekoliko minuta nakon prestanka punjenja.
2. Da li je bezbedno da ostavite baterije aku šrafilice u punjaču preko noći?
Ne. Svaka punjiva baterija kada se pregrejava ona i suši same celije i prestaje da gubi svoje perfomanse, stoga preporučujemo da se baterije nepune preko noci. Može doći do eksplozije ili zapaljenja baterije kao i da pregori sam punjač.
3. Da li je moguće da napunite Ni-MH baterije u potpunosti pre nego što završi pražnjenje? Da li oni imaju „memorijski efekat“?
Memorijski efekat se ne javlja na Ni-MH baterijama, a one se mogu puniti čak i kada nisu potpuno prazne. Ukoliko se baterije nisu koristile više od mesec dana, trebalo bi da ih napunite pre upotrebe kako bi se povećala moć.Smeju se dopunjavati.
Što se tiče Ni-CD unjivih baterija one imaju memoriski efekat zato ih netreba dounjavati tokom rada nedgo puniti tek kada se potpuno isprazne i na taj način sačuvati scojstava i perfomanse koje daju.
4. Da napunite nove Ni-MH punjive baterije pre nego što ih upotrebite po prvi put?
Da. Punjenje novih baterija se preporučuje jer daje bolje rezultate, i nije potpuno napunjena prilikom kupovine. Prvi put ,punjenje treba da bude kraće nego obično, jer s druge strane nisu u potpunosti prazne. U stvari, punjenje 2-3 puta za Ni-MH i Ni-CD baterije je potrebno pre nego što se stavi u upotrebu onda daju najbolje performanse.Ne treba ih puniti duže od 3 sata.
5. Koliko puta mogu da napunim Ni-MH i Ni-CD baterije?
Možete da ih punite više od nekoliko stotina puta. Životni ciklus Ni-MH baterije zavisi od faktora kao što su vek trajanja, temperature i skladištenja. Broj punjena moze da varira u zavisnosti od punjača koji koristite. U principu, spori punjač može da produži životni ciklus i poveća životni vek za više od 500 punjenja, a brzi punjač može da skrati životni vek na 150 punjenja.
6. Koja je razlika između Ni-MH i Ni-CD punjive baterije?
Obojica su punjive, ali Ni-MH baterije opremljena većom energetskom gustinom i obezbedjuje i do 4 puta više struje od starijih Ni-CD punjivih baterija.
7. Šta je mAh?
MAh (mili-amper-sati) ocene koje ukazuju na snagu kapaciteta Ni-MH i Ni-CD baterija. Veći kapacitet, više trajna baterija će biti između dva punjenja.
8. Šta znači voltaža na bateriji np. 9.6v -12v -10.8v -14,4v,..?
To predstavlja snagu same baterije , što je veca voltaža to je mašina snažnija u Nm-a.
9. Napon punjive baterije gube kada se ne koriste?
Svi Ni-MH i Ni-CD baterije gube naboj kada su u stanju mirovanja. Međutim, gubitak kapaciteta je različit. Neke od njih samopražnjenjem po stopi oko 1,5% dnevno. ATC Punjive baterije gube po stopi od oko 0,5% dnevno. Uopšteno govoreći, Ni-MH i Ni-CD punjive baterije mogu se skladišti do 3 godine pod relativno ekološki kontrolisanim uslovima, sa provremenim punjenjem.
10. Zašto su punjive baterije 1,2 V?
Zbog unutrašnjih aktivnih materijala (goriva) u hemijskoj sistemu punjive baterije, radni napon varira između različitih vrsta baterija. Za punjive baterije, radni napon je oko 1.2V dok alkalne baterije 1,5 V. Međutim, to ne utiče na performanse Ni-MH baterije.